Nietrzymanie moczu

Często mówi się o problemie nietrzymania moczu u kobiet po porodach, nawet tych które przebiegały bez powikłań. Pomimo braku powszechnej świadomości rehabilitacja uroginekologiczna jest działem fizjoterapii, który zajmuje się leczeniem tego problemu. Proces leczenia zaczyna się od szczegółowego wywiadu i diagnostyki, co pozwala na indywidualny dobór technik pracy.

Dolegliwości bólowe

Poporodowe przeciążenia wywołane nieprawidłową pozycją w czasie karmienia, licznym schylaniem się do dziecka, a także jego noszeniem często doprowadzają do wzmożonego napięcia mięśni. Najczęstszymi objawami takich sytuacjach są drętwienia rąk lub paców dłoni oraz bóle bioder, odcinka lędźwiowego i pośladków. Szybka diagnostyka i leczenia pozwala na usunięcie objawów bólowych. Należy pamiętać, że im dłużej pacjentka boryka się z danym problemem, tym trudniejszy jest on do usunięcia. Często z powodu pierwotnych dolegliwości bólowych podrażnieniu ulegają kolejne struktury mięśniowo - powięziowe co maskuje pierwotną przyczynę.

Blizna po cesarskim cięciu

Niewiele młodych mam zdaje sobie sprawę z tego jak ważna jest praca z blizną po cesarskim cięciu. Jej prawidłowe napięcie pozwala na szybkie przyjęcie wyprostowanej postawy. Często blizna jest dla kobiet normalną pozostałością po porodzie, przez co nie decydują się na jej mobilizację . Zdarza się jednak, że parę tygodni po porodzie blizna wygląda tak jakby wrosła w głąb brzucha - jest to wynik powstania zrostów. Sytuacja taka często powoduje nie tylko lokalne dolegliwości bólowe, lecz nawet dolegliwości w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, bądź ograniczenia ruchomości. Pracę z blizną rozpoczynamy bezpośrednio po ściągnięciu szwów. Dodatkowy atutem szybko wprowadzonej pracy z blizną jest możliwość wcześniejszego powrotu do pełnej aktywności fizycznej po porodzie.

Rozstęp mięśni prostych brzucha

Mięśnie proste brzucha łączą się ze sobą kresą białą. Duża masa ciała dziecka, a także brak aktywności fizycznej przed ciążą sprzyja rozciągnięciu tej kresy, a nawet powstaniu przepukliny. W celu leczenia takiego stanu należy rozpocząć pracę z prawidłowym napięciem mięśnia poprzecznego brzucha. Najlepsze efekty przynosi terapia rozpoczęta bezpośrednio po porodzie. Po zakończeniu połogu czyli około dwa miesiące po porodzie można powoli wracać do większej aktywności fizycznej z dodatkowym napięciem mięśni brzucha.